Frances Eliza Hodgson Burnett

 

Urodziła się w Wielkiej Brytanii 24 listopada 1849. Po śmierci ojca rodzina popadła w biedę i na zaproszenie wuja Frances przeprowadziła się do USA.

Pisarka zadebiutowała w 1865 opowiadaniem dla kobiecego czasopisma. Pisała aby wesprzeć finansowo rodzinę.

Frances dwukrotnie wyszła za mąż: za doktora Swana Burnetta i za Stephena Townsenda. Miała dwóch synów.

Rozgłos i powodzenie przyniosła jej książka dla dzieci Mały lord, która stała się bestsellerem swoich czasów. Początkowo ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie dla dzieci „St. Nicholas”, w formie książkowej została wydana w 1886 r. i natychmiast została przetłumaczona na 12 języków. Tajemniczy ogród już od wielu lat jest w polskich szkołach obowiązkową lekturą szkolną w klasach IV – VI. Powieści te, jak również Mała księżniczka zostały wielokrotnie zekranizowane.

W bibliotece szkolnej jest pięć powieści Frances Hodgson Burnett:

  • Mały lord
  • Mali pielgrzymi
  • Mała księżniczka
  • Zaginiony książę
  • Tajemniczy ogród

 

Tajemniczy ogród

Mary po śmierci rodziców przyjeżdża do angielskiej posiadłości swego wuja. Jest dziewczynką saamolubną i niegrzeczną. W ogromnym, pustym domu czuje się bardzo samotna. Do czasu, kiedy poznaje Dicka - chłopca z pobliskiej wsi oraz odkrywa, że w posiadłości mieszka zamknięty przed światem jej ciężko chory kuzyn, Colin. Przyjaźń tych trojga dzieci odmieni nie tylko ogród.

https://wolnelektury.pl/media/book/pdf/tajemniczy-ogrod.pdf

 

Mała księżniczka

Sara to siedmioletnia dziewczynka, która ma cudowne życie. Mieszka w Indiach razem z ojcem, który jest bardzo bogaty. Ma wszystko, czego tylko zapragnie. Dziewczynkę poznajemy, gdy zaczyna naukę w Londynie. Niestety, pewnego dnia okazuje się, że jej ojciec umarł, a cały majątek przejął nieuczciwy wspólnik. Dziewczynka z dnia na dzień z uczennicy staje się służącą. Musi oddać piękne stroje, cenne przedmioty i drogie zabawki. Zostaje sama na całym świcie. Jak dalej potoczyły się jej losy dowiecie się z książki.

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/mala-ksiezniczka.html

 

Mały lord

Niezwykła książka o zwykłym chłopcu, który nagle staje się angielskim lordem i dziedzicem wielkiego majątku. To także historia nielubianego, apodyktycznego starca, który zmienia się pod wpływem wnuka.

https://polona.pl/item/maly-lord-powiesc-dla-mlodziezy,ODk3ODM3ODU/4/#item

       

_________________________________________________________________________________________________

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZE ZDJĘCIEM Z TEGO WYDARZENIA:

 

Ostatnia aktualizacja