Akcja Narodowe Czytanie w naszej szkole

8 września 2023 roku społeczność naszej szkoły włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Z tej okazji Prezydent PR wystosował list, w którym czytamy:
„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.”
Najpierw zgromadzeni uczniowie z klas VI-VIII poznali biografię Elizy Orzeszkowej, a następnie wysłuchali fragmentów: opisu nadniemeńskiej przyrody, wspomnień bohatera związanych z powstaniem styczniowym i obrzędu weselnego.
Czytali: Kaja Borzęcka i Łukasz Kozieja z kl. 7a, Aleksandra Bajuk, Amelia Pogonowska i Jakub Sawka z kl. 7b oraz Maja Wysokińska z kl. 7c.
Apel przygotowały nauczycielki języka polskiego Maria Grzywaczewska i Ewelina Komaszewska-Krywicka.